ZKLAMÁNÍ jako součást lidských životů  

06.08.2024

Zklamání je nedílnou součástí lidských životů a každý z nás si pravděpodobně dokáže vybavit situaci, kdy se s touto složitou emocí musel potýkat. 

Co to je zklamání? 

Jedná se o emocionální reakci na nesplněné očekávání, které se může objevit v jakékoliv oblasti života (osobní vztahy, zdraví, osobní cíle nebo kariéra). Behaviorální vědci zkoumají jednotlivé mechanismy zklamání. Studie poukazují na fakt, že zklámání je často silnější, když máme vysoká očekávání a tyto očekávání nejsou naplněna. 

Výzkumy z oblasti neurověd ukazují, že zklamání aktivuje určité oblasti mozku, jako  je ventrální striatum, které je spojeno s procesy odměny a motivace. Zklamání může ovlivnit i naše kognitivní procesy. Lidé, kteří zažívají zklamání mění svůj přístup k rozhodování a plánování. Mohou být více opatrnější a zaměřenější na prevenci možných budoucích neúspěchů. Často se takovým neúspěchům snaží vyhnout už dopředu, což jim značně komplikuje nejen plánování a víru v dobrou budoucnost, ale také zkresluje a ztěžuje prožívání přítomného okamžiku. 


Cítím se zklamaná/ zklamaný. Co s tím? 

Ve své praxi se s touto emocí setkávám u velkého množství klientů. Za dobrou zprávu považuji to, že i se zklamáním se dá pracovat a jeho dopady se dají minimalizovat. Pocit zklamání postupem času začne působit jen v dané konkrétní zkušenosti a dále neovlivňuje budoucnost, přání a nevytváří obavy v životě klientů. 

Praktické tipy: 

  • Přijměte své pocity- Naučte se akceptovat zklamání jako přirozenou součást života každého z nás. Prožít jednotlivé emoce, které se se zklamáním pojí je základním krokem k úspěšnému zpracování zklamání. 
  • Pochopení situace- Pokuste se pochopit, co vedlo ke zklamání. Identifikujte příčiny a další okolnosti, které mohly mít vliv na emoci zklamání. Pochopení situace nám pomáhá ve vytváření strategií pro budoucí situace, které mohou nastat. 
  • Pozitivní aspekt- Zamyslete se nad tím, zda zklamání přineslo do Vašeho života něco pozitivního. Může se jednat o novou zkušenost, nový způsob vnímání sám sebe, či pozitivní změnu ve Vašem přístupu řešení podobných situací. 
  • Promluvte si o tom- Sdílet své pocity s blízkými nebo s terapeutem může být velice užitečné, Kromě podpory a pochopení můžete získat náhled na situaci z jiného pohledu. Terapeut Vám může pomoci na cestě přijetí zklamání a bezpečně Vás provést případnými složitostmi, se kterými se na cestě potkáte. 
  • Stanovte si cíle, najděte novou cestu- Je čas na zvážení toho, jak využít zklamání jako prostředek k posunu. Zamyslete se, jaké cíle a představy o budoucnosti nyní máte. Chcete přesměrovat sovu energii na nové cíle a plány? Nebo si dále stojíte za svým cílem a pouze potřebujete nalézt novou cestu k jeho dosažení? I s těmito tématy Vám může pomoci terapeut. 
  • Starejte se o sebe- Zaměřte se na svou fyzickou i duševní pohodu. Nalezněte zdroje, díky kterým se cítíte dobře. Posilujte pozitivní myšlení a sebevědomí. Seberozvoj a seberalizace mají vliv na vnímání všech emocí, včetně zklamání. 

Je to proces 

Přijetí a akceptace zklamání jako součást našich životů a překonání všech emocí, které se ke zklamání vážou, je proces. Co to konkrétně v praxi znamená? Chce to čas. 

Uvědomění si potřeby prožití všech emocí a nesnažit se vše překonat co nejrychleji bylo i mým velkým tématem. Ale právě samotné plynutí této emoce a vnímání toho, jak se ve mně mění vnímání zklamání, je klíč k úplnému zpracování. Netlačte na sebe, nesnažte se za každou cenu zklamání vytěsnit. Věnujte se jednotlivým krokům ve Vašem životě, hledejte prostory pro seberozvoj a bud'te trpělivý.